Herb Gminy Ostrówek

Szlak kapliczek i zabytki z terenu Gminy

Ostrówek

  1. Kapliczka k. Wnuka
  2. Kapliczka k. Marszałów
  3. Krzyż na krzyżówkach
  4. Krzyż k. Jana Marzęty
  5. Krzyż k. Zbigniewa Polińskiego

Kapliczka k. Wnuka

Kapliczka została postawiona na pamiątkę tragicznego wydarzenia, które rozegrało się w tej okolicy. W 1921 roku pewien chłop wiózł drzewo do Firleja. W miejscu, gdzie znajduje się kapliczka było błoto i grzęzawisko. Gdy wiózł drzewo, wóz się przewrócił i mężczyzna zginął. W kapliczce znajduje się figurka Jezusa Miłosiernego i napis: „Jezu ufam Tobie”. Obok kapliczki postawiono także krzyż na którym jest napis : Fundatorzy: Ignacy Olek, Antoni Zdunek, Jurek Grzejszczak. „Rok 1907”, „Boże broń nas od morowego powietrza”.


Kapliczka k. Marszałów

Powstała z 2003 r. z inicjatywy Stanisława Marszała. W kapliczce znajduje się figurka Matki Boskiej Niepokalanej. Na kapliczce umieszczono napis: „Matko Boża błogosław mieszkańcom wsi Ostrówek. Fundator kapliczki Stanisław Marszał 2003”. Kapliczka jest otynkowana i ogrodzona z trzech stron, pokryta jest blachą, prowadzi do niej cementowy chodnik.


Krzyż na krzyżówkach

Krzyż postawił Stanisław Grzejszczak ok. 1858r., był to drugi krzyż w tym miejscu. Obecny krzyż pochodzi z 1979 r. Widnieje na nim napis: „Jezu błogosław nam”. Wokół krzyża jest drewniany płotek.


Krzyż k. Jana Marzęty

Pierwszy drewniany krzyż postawiła ok. 1930r. rodzina Marszałów, gdy umierały im dzieci. Obecny krzyż jest drugim, postawił go Stanisław Marszał w 1994 r. Na krzyżu znajduje się napis: „Jezu ufam Tobie. Jezu błogosław nam”.


Krzyż k. Zbigniewa Polińskiego

Pierwszy krzyż w tym miejscu był drewniany i stał po stronie budynków gospodarczych. Postawił go Sylwester Zdunek. Następnie krzyż przeniesiono w obecne miejsce. Obecny krzyż jest metalowy i został postawiony przez rodzinę Polińskich w 1989 r.